Jak oblékat miminko: základní rady pro čerstvé maminky

Jak oblékat miminko – to je častá otázka budoucích maminek, stejně jako čerstvých maminek. Pokusíme se vám v tomto článku poradit a odpovědět vám, jak oblékat miminko, aby se cítilo pohodlně a ve své kůži, aby nebylo zbytečně podrážděné. Není to žádná věda a velmi rychle si oblékání miminka osvojíte. Stačí si přečíst několik následujících tipů.

Miminko se musí především cítit pohodlně, jinak bude stále plakat a nebudete ho moct utěšit – přestože mu nebude nic chybět. Stejně jako dospělí se necítí dobře v nekvalitním oblečení, podobně to mají i miminka. Proto doporučujeme naše oblečení pro miminka ze 100% turecké bavlny.

jak oblékat miminko

Základní pravidlo: zdravotně nezávadné a kvalitní oblečení

Rozhodně se nevyplatí na oblečení pro miminko šetřit. Nekvalitní oblečení miminko podráždí a pak si s ním nebudete vědět rady. Navíc by mohlo způsobit i nepříjemnou vyrážku na kůži. Vhodné je 100% bavlněné oblečení, to je základ, jak oblékat miminko. Ničemu nevadí ani malá příměs elastických vláken, například elastanu (lycra), protože takové oblečení je více pružné a poddajné, takže miminko nikde ve švech netlačí.

Jak oblékat miminko: základ je skoro vždy stejný

Pamatujte na to, že novorozenci ještě nemají dobře rozvinutou vlastní termoregulaci. Vnímají tak teplotu rozdílně než vy. Ideální radou, jak oblékat miminko, je více vrstev. Neoblékejte miminku zbytečně silné vrstvy, raději mu oblečte více vrstev, bude to pro něj lepší a pohodlnější. Zároveň díky tomu můžete snadno reagovat na změny teplot – ideální zejména na jaře, kdy je takzvané aprílové počasí.

TIP: Miminko se snažte obléct co nejrychleji, většinou je totiž oblékání pro miminko stresová situace, to je potom podrážděné a pláče.

Jak oblékat miminko na doma

Miminko můžete doma oblékat prakticky po celý rok stejně. Jako základní celoroční vrstvu doporučujeme body a dupačky. Zaměřte se na to, aby body nebo dupačky byly ze 100% bavlny, protože se jedná o spodní vrstvu, která musí být pohodlná. Následně můžete přidat další vrstvu, pokud máte doma chladno, například různá trička pro miminko nebo třeba kalhoty, sukně, podle toho, jestli se jedná o dívku nebo chlapce. 

Jak oblékat miminko na doma

Jak oblékat miminko na spaní

Spánek je pro miminko stejně důležitý jako pro nás dospělé, dokonce ještě důležitější. Je důležité, aby se miminko dobře vyspalo. Kvalitní spánek má vliv na vývoj, ale také regeneraci. Ovšem jak oblékat miminkona spaní? Vhodné jsou jako noční oblečení různé soupravy na spaní nebo přímo pyžama. Je to vhodnýzpůsob, jak obléct miminko na spaní.

Jak oblékat miminko v létě

Především teď v horkých dnech možná nevíte, jak oblékat miminko v létě. Ideální je v létě volit pro miminko nějakou ochranu hlavy, tedy čepici, klobouček nebo jiný doplněk pro miminko. Přestože počasí v létě je teplé, někdy se může ochladit, přijdou bouřky a s nimi studená fronta. Nezapomeňte proto mít s sebou vždy alespoň mikinu v zásobě, případně třeba svetr.  Teď už víte, jak oblékat miminko v létě.

Nezapomeňte, že na léto jsou nejvhodnější světlé barvy, protože nepohlcují tolik tepla a odráží ho. Miminku tak nebude horko.

TIP na produkt: zavinovačka medvídek pro miminkoZavinovačka medvídek

Je miminku zima nebo teplo?

Zmiňovali jsme, že miminko ještě nemá zcela vyvinutou termoregulaci. Zároveň nám neřekne, jestli je mu zima nebo horko. Jak to poznat? Stačí přiložit dítěti ruku na zátylek a podle toho snadno zjistíte, jestli je chladný nebo naopak teplý. Častou chybou rodičů je, že miminka oblékají až příliš, proto pokud ucítíte, že má miminko teplý zátylek, raději vrstvu oblečení uberte. Vyhnete se tak případně nebezpečnému přehřátí miminka.